افشای واقعیت‌های سازمان ملل پس از رسوایی عربستان

1

 

انتشار گزارش  ۴۰ صفحه ای  “بان کی مون “دبیر کل ۷۱ ساله  سازمان ملل  متحد از ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در یمن (شامل امارات متحده عربی، بحرین، کویت، قطر، مصر ،اردن، مغرب، سنگال و سودان ) به دلیل کشتن غیر نظامیان به ویژه کودکان  موجی از اعتراض  کشورها؛ نهاد و سازمان های حقوق بشری  را به همراه داشت.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو، ائتلاف سعودی نیز که حملات مرگبار خود به کشور فقیر یمن را از فروردین ماه سال ۱۳۹۴ و با هدف بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی این کشور آغاز کرد، تا کنون با بهره‌گیری از تسلیحات پیشرفته و بعضاً ممنوعه همچون بمب‌های خوشه‌‎ای باعث مرگ بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ نفر شده است.

دبیرکل سازمان ملل، سیزدهم خرداد ( دوم ژوئن ) طی گزارشی اعلام کرد که ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن طی سال گذشته بوده و در جریان حملات این ائتلاف ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

بان کی مون در این گزارش تاکید کرده بود که ائتلاف تحت رهبری عربستان مسئول نیمی از حملات نظامی به مدارس و بیمارستان‌ها در یمن بوده است. سازمان ملل پیش از این نیز چندین بار ائتلاف عربستان را به دلیل کشتار غیرنظامیان به شدت مورد انتقاد قرار داده بود اما گزارش رسمی از آن منتشر نشده بود.

همانطور که پیش بینی می شد گزارش  دبیر کل با واکنش منفی عربستان مواجه شد و  خیلی زود سازمان ملل را به قطع کمک های مالی تهدید کرد.

“عبدالله المعلمی” نماینده عربستان در سازمان ملل  در واکنش به این گزارش گفت که میزان کشته های یمن در گزارش سازمان ملل “به شدت اغراق آمیز است” و خواستار “اصلاح فوری” آن شد.

وی هشدار داد که افزودن نام ائتلاف تحت رهبری این کشور به فهرست سیاه سازمان ملل “برای مقصودی که مذاکرات صلح در مورد یمن دنبال می کند زیانبار است.”

فشارها در نهایت جواب داد و  سازمان ملل تسلیم شد. هیجدهم خرداد سخنگوی دبیر کل اعلام کرد

نام ائتلاف تحت رهبری عربستان را به طور موقت از فهرست سیاه بانیان مرگ صدها کودک در یمن خارج می کند.

“استفان دوجاریک” افزود: دبیرکل سازمان ملل با پیشنهاد عربستان سعودی برای بازبینی مشترک موارد نام برده شده در گزارش سازمان ملل موافقت کرده  و تا زمان نتیجه‌گیری فرآیند مرور مشترک، دبیرکل نام ائتلاف را از پیوست گزارش خارج می کند.

وی گفت: تصمیم اتخاذ شده نهایی نیست و حذف نام ائتلاف عربستان به بازبینی ای منوط شده که انتظار می رود تا پیش از ماه آگوست (مرداد) کامل شود. به گفته دوجاریک، به جز عربستان، اردن، امارات و بنگلادش نیز در تماس با دفتر بان کی مون ٬ خواستار حذف ائتلاف عربستان از فهرست سیاه سازمان ملل شدند.

دوجاریک با اشاره به واکنش های انتقادی از سازمان ملل  و عقب نشینی از تصمیم اتخاذ شده افزود : فکر نمی کنم این تصمیم، عقب نشینی از سیاست ها تلقی شود؛ باید منتظر شد و دید که نتیجه بازبینی به کجا می رسد و سپس مطابق نتیجه حاصله ٬فهرست مذکور را تنظیم کرد.

نماینده عربستان در  مقر سازمان ملل هم بیستم خرداد بعد سخنان سخنگوی بان کی مون را تکمیل کرد و  به خبرنگاران گفت که ائتلاف احساس می کند “بی‌گناهی‌اش ثابت شده” و اعلام کرد که این تغییر در فهرست ناقضان حقوق کودک “نهایی و نامشروط است.”

بان کی مون سه روز ( بیست و یکم  خرداد )مجبور به توضیح  درباره این عقب نشینی شد و در جمع خبرنگاران اشاره صریحی به داستان اصلی کرد: ” عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی وی را “تحت فشار غیر قابل قبولی” قرار داده و تهدید کرده که کمک‌های حیاتی مالی‌ به سازمان ملل را قطع خواهد کرد”؛ کمک‌هایی که به گفته دبیرکل سازمان ملل، اهمیت دارد و اکنون برای میلیون‌ها کودک در فلسطین، سوریه، یمن و سودان جنوبی هزینه می‌شود.

آقای دبیر کل با اشاره به اینکه که حذف عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان  تصمیم دشواری  بود؛ تصریح کرد گزارشش حاوی حقایق دردناکی از وضع کودکان یمنی بوده و این کودکان در شرایط هولناکی بسر می برند که هیچ کودکی در جهان نباید آن را تجربه کند.

وی با اشاره به انتقاد سران ریاض مبنی بر یکجانبه بودن محتویات این گزارش، اظهار داشت: محتویات گزارش از سوی نهادهای مختلف انسان دوستانه سازمان ملل مورد راستی آزمایی و  مورد تأیید قرار گرفته و او همچنان از آن حمایت می کند اما بنا به پیشنهاد عربستان تصمیم گرفته با حذف موقت نام این کشورها به بررسی دوباره این گزارش بپردازد.

البته “المعلی” نماینده عربستان در سازمان ملل  بعد از  عقب نشینی آشکار سازمان ملل و ایجاد موجی از انتقادها از بان کی مون در گفت وگو با روزنامه الوطن تهدیدها را رد کرد و  مدعی شد که کشورش برای خارج کردن ائتلاف تحت رهبری‌اش از فهرست سیاه سازمان ملل هیچ فشاری به این سازمان وارد نکرده است.

وی افزود: کشورش تهدید نکرده که کمک‌های مالی‌اش از سازمان ملل را قطع خواهد کرد بلکه به توضیح شفاهی موضع خود اکتفا کرده است.

نماینده عربستان در سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی سازمان‌های حقوق بشری برای بازگردانده شدن نام عربستان به این فهرست گفت باید مقابل این فشارها ایستاد و این سازمان‌ها حق ندارد که چنین مطالباتی داشته باشند.

المعلی  همچنین اظهارات سخنگوی سازمان ملل مبنی بر اینکه این تصمیم قابل بازگشت است و ممکن است عربستان بار دیگر به این فهرست بازگردد؛ گفت تصمیم گرفته شده مبنی بر خروج اسم عربستان از فهرست سیاه قطعی، قاطع و بدون بازگشت است.

“مارک تونر ” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  هم از تصمیم بان کی مون برای بازبینی در گزارش مذکور استقبال کرد و  گفت: عربستان قول داده است که کمیته ای را برای بررسی گزارش های معتبر درباره تلفات ناشی از حمله های هوایی ائتلافش تشکیل دهد.

عقب نشینی بان کی مون با موجی از اعتراض کشورها و سازمان های حقوق بشری مواجه شد.

اولین واکنش به رفتار دوگانه سازمان ملل و چشم پوشی از کشتار کودکان یمنی توسط ائتلاف نظامی تحت رهبری  عربستان سعودی از سوی دیده بان حقوق بشر انجام گرفت.

“فیلیپ بلوپین “مقام ارشد  دیده بان حقوق بشر ٬این اقدام سازمان ملل را بسیار نگران کننده دانست و گفت: سازمان ملل با فراهم کردن امکان دستکاری در فهرست ناقضان حقوق کودکان، در حقیقت اعتبار خود را از دست داد و سابقه دبیرکل را در زمینه حقوق بشر لکه دار کرد.

وی افزود :این سطح جدیدی از انحطاط در سازمان ملل درخصوص موارد نقض حقوق بشر عربستان ضد کودکان در یمن است و  سازمان ملل تحت فشارهای عربستان ٬نام این کشور را از لیست ننگین و سیاه خارج کرد ٬ این یک سیاسی کاری آشکار است.

“ریچارد بنت ” رئیس دفتر عفو بین الملل در سازمان ملل در بیانیه ای از تسلیم شدن سازمان ملل مقابل فشارها برای تغییر گزارشی که خود درباره کودکان قربانی جنگ تهیه کرده است، شدیدا انتقاد و از آن تحت عنوان ‘تسلیم شدن شرم آور’ در مقابل ائتلاف عربستان یاد کرد.

وی افزود: سابقه نداشته که سازمان ملل برای تغییر گزارشی که خود در مورد کودکان در درگیری های مسلحانه منتشر کرده است، تسلیم فشارها شود؛ این خوش خدمتی همه تلاش های سازمان ملل برای دفاع از حقوق کودکان درگیر در جنگ را تضعیف می کند.

بنت یادآور شد که دبیر کل سازمان ملل با برداشتن این گام، زمینه خطرناکی را فراهم کرده است که جان کودکان در کشورهای درگیر جنگ را به خطر بزرگتری می اندازد.

همچنین”سجاد محمد ساجد” مدیر گروه بین المللی امدادرسانی (آکسفام) در یمن در بیانیه ای اعلام کرد: به نظر می رسد که قدرت سیاسی و نفوذ دیپلماتیک مانع از انجام وظیفه سازمان ملل در افشاگری مسوولان کشتار و معلول کردن بیش از ۱۰۰۰ نفر از کودکان یمنی شده است.

وی تصریح کرد: تصمیم عقب نشینی سازمان ملل از یافته هایش، شکستی اخلاقی محسوب می شود و با همه اصول سازمان ملل مغایرت دارد.

اعتبار زدایی مضاعف
اقدام اخیر بان کی مون  برای خارج کردن نام عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان واقعیت های درونی سازمان ملل متحد را  مشخص  و بیش از گذشته اعتبار این نهاد جهانی را کاهش داد.

تصمیم دشوار و دردناک بان کی مون ! نشان داد که فعالیت و کارکرد ساختار سازمان ملل  همچنان با دخالت قدرت های با نفوذ  معنا پیدا می کند و این نهاد بین المللی از  انجام فعالیت های ذاتی خود ناتوان شده است.

چشم  پوشی از جنایت های ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در یمن نشان داد که پول و قدرت تعیین کننده تر از توجه به شاخص های انسانی  و جهان شمول از جمله رعایت حقوق کودکان بی گناهی است که  زیر بمباران جنگنده های این ائتلاف جان می دهند.

سازمان ملل  با موضوعات و مسایل حقوق بشری  متعددی روبرو یوده اما در هیچکدام از آنها رفتار  و اقدام عادلانه ای انجام نداده است. چشم پوشی از جنایات رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۴ و  کشتن ۵۰۰  کودک فلسطینی از یکسو و تحت فشار قراردادن جمهوری اسلامی ایران  برای موضوعات حقوق بشری  از سوی دیگر  از جمله رفتارهای تبعیض آمیز سازمان مل متحد است.

ضعف دبیر کل سازمان ملل متحد در مواجهه با موضوعی بدیهی مثل کشتار آشکار کودکان یمنی – که همه مردم جهان  نظاره گر آن هستند-  نه تنها شخص بان کی مون  و بلکه مجموعه نهاد سازمان ملل را به سمت بی اعتباری بیشتر سوق داد و  باور به این که سازمان ملل  متحد خود را به اجرای بند به بند کنوانسیون حقوق کودکان ملزم می  داند؛ خیلی دشوار است.

 


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


دو + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>